Vlastimil Válek: „Dokážeme snižovat náklady na zdravotnictví a udržet jeho kvalitu, musíme ale postupovat jako Evropa jednotně.“

Vlastimil Válek: „Dokážeme snižovat náklady na zdravotnictví a udržet jeho kvalitu, musíme ale postupovat jako Evropa jednotně.“

Česká republika se nachází ve složité době, kdy se společnost, ekonomika i veřejné rozpočty vzpamatovávají z dopadů nekončící koronavirové pandemie, inflace, a navíc i aktuální energetické krize. Úspěšná cesta z této krize vede přes sociálně soudržnou společnost podpořenou kvalitní sociální a zdravotní péčí. Na začátku roku 2022 schválila vláda Petra Fialy finální verzi Programového prohlášení vlády České republiky, tedy plán kabinetu pro následující volební období. Prohlášení vychází zejména z koaliční smlouvy, kterou pětice stran představila už v listopadu. Nyní přichází na řadu jeho plnění. Na to, jak realistické jsou nejen zdravotnické cíle a jak bude jejich realizace vypadat, odpovídá host podcastu Diagnóza zdravotnictví, kterým je profesor Vlastimil Válek, místopředseda vlády a ministr zdravotnictví České republiky. 

Jsou to čtyři měsíce, co se profesor Vlastimil Válek stal ministrem zdravotnictví ve vládě Petra Fialy. Jak sám říká, ve funkci ho leccos překvapilo, a to nejen negativně. „Byl jsem daleko větší skeptik. Po dvou letech pandemie covidu, po pěti změnách ministrů zdravotnictví během roku, pěti změnách náměstků a celého vedoucího aparátu jsem se bál, že ministerstvo bude v daleko dezolátnějším stavu, než je. Na úrovni řadových úředníků a ředitelů odborů zůstala veliká spousta profesionálů, kterým jde doopravdy o zdravotnictví, což mi značně ulehčuje práci.“ 


Kromě péče o válečné uprchlíky z Ukrajiny, která teď resort zaměstnává nejvíce, je podle ministra Válka nutné nastavit systém přeočkování proti covidu-19. „Nepotřebujeme očkování kvůli certifikátům nebo kvůli tomu, abychom mohli do hospody. My potřebujeme očkování kvůli tomu, aby nám zbytečně neumírali lidé, aby lidé v dobu, kdy vrcholí ta křivka, neblokovali nemocnice, neblokovali JIP a nestávalo se každý rok, že bude zhroucené zdravotnictví. Když budeme mít velké štěstí, bude to omikron, když budeme mít smůlu, bude to nějaká blbá mutace, ale ten virus nezmizí,“ shrnuje ministr Válek.


Jednou z koncepčních priorit, kterou ministerstvo připravuje, je nastavení připojištění jako bonusového systému odměňujícího ty, kteří chodí pravidelně k lékaři a starají se o své zdraví. „Připojištění má vtáhnout do hry ty, kteří chodí pravidelně na preventivní prohlídky, účastní se pravidelně screeningových programů a tím, za určitý diskomfort, zlevňují fungování systému, protože se ta nemoc zachytí dřív a zvyšuje se kvalita života v pozdním věku.“


Jakým směrem se má naše zdravotnictví vyvíjet, je podle Vlastimila Válka otázka globálního charakteru. „Nemůžete v jedné zemi říct, že budou transplantace placené, v jedné na pojištění a ve druhé nějak jinak. Musíte ten transplantační program řešit v celé Evropě, nejlépe v celém světě. A totéž se týká celého drahého zdravotnictví. Můžete individuálně řešit léčbu jednoduchých onemocnění, například nachlazení, a říct, že v jednom systému to bude placené, v jednom systému si za to bude pacient platit celkově a jinde to bude součást připojištění, ale nemůžete v systému odlišně řešit nemoc motýlích křídel, ochrnuté pacienty nebo CMP. To nejde, je to neetické, nehumánní a v rámci Evropy nemožné,“ říká Vlastimil Válek.


Jaká bude naše role na poli zdravotnictví v rámci evropského předsednictví? A má naše zdravotnictví udržitelnou budoucnost? Poslechněte si celý rozhovor.

Podcast diagnóza zdravotnictví můžete poslouchat ve všech nejrozšířenějších podcastových aplikacích –⁠ Spotify, Apple Podcasts, Youradio, Česképodcasty.cz a dalších. Nejdůležitější pasáže rozhovorů jsou v textové podobě k dispozici také na webové stránce www.diagnozazdravotnictvi.cz.

CP-315187

Nemělo by Vám ujít…